Podyplomowe studia ochrona małoletnich i osób prawnie z nimi zrównanych w prawie kanonicznym

upjp2_podpl_1450x650_wpk01.jpg

OPIS STUDIÓW

Podyplomowe studia ochrona małoletnich i osób prawnie z nimi zrównanych w prawie kanonicznym

Czas trwania: 2 semestry
Poziom Polskiej Ramy Kwalifikacyjnej: 7 PRK
Typ studiów: doskonalące

CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW

Podyplomowe studia ochrona małoletnich i osób prawnie z nimi zrównanych w prawie kanonicznym stanowią propozycję skierowaną do szerokiego grona adresatów. Stanowi ona konkretną odpowiedź Kościoła na dramat seksualnego wykorzystania dzieci i młodzieży przez duchownych i świeckich. Uczciwe i metodyczne wyjaśnienie przestępstw popełnionych przez sprawców wymaga gruntowej i specjalistycznej znajomości zarówno materialnego i procesowego kanonicznego prawa karnego. Ze względu na to, że w niektórych przypadkach dobro osób pokrzywdzonych chronione jest przez przepisy prawa polskiego istotnym jest zwrócenie uwagi na odpowiedzialność sprawców przestępstw na gruncie przepisów prawa państwowego. W dążeniu do zaradzenia sprawiedliwości, nawrócenia i pojednania, naprawienia krzywdy i podjęcia resocjalizacji niezbędne jest podjęcie współpracy między odpowiednimi organami kościelnymi i państwowymi.

Celem studiów jest uzyskanie wiedzy i praktycznych umiejętności w diagnozie i procedowaniu spraw karnych kościelnych od momentu uzyskania informacji o przestępstwie do wymierzenia kary.

Zajęcia przeprowadzone są przez wykładowców WPK UPJPII oraz współpracujących z nami ośrodków naukowych (wśród nich m.in. ks. prof. dr hab. P. Majer, o. prof. P. Skonieczny, ks. prof. P. Kroczek, ks. dr. J. Dohnalik, ks. dr. R. Dappa, dr M. Strzała).

Studia adresowane są do:

  • pracowników sądów kościelnych,
  • pracowników kurii diecezjalnych i prowincji zakonnych,
  • delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży,
  • adwokatów kościelnych,
  • pełnomocników świeckich,
  • pracowników prokuratur i sądów powszechnych, pracowników fundacji i podmiotów służących ochronie dzieci i młodzieży.
SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwenci uzyskują specjalistyczną wiedzę, a nade wszystko praktyczne umiejętności w diagnozie i procedowaniu kościelnych spraw karnych od momentu uzyskania informacji o przestępstwie do wymierzenia kary. Studia dostarczają umiejętności sprawnego i praktycznego poruszania się zarówno na gruncie przepisów prawa kanonicznego, jak również prawa polskiego celem dojścia do prawdy i wydania sprawiedliwego wyroku w przypadku oskarżenia duchownego o seksualne wykorzystanie małoletnich i osób z nimi zrównanych przez osoby duchowne. W trakcie prowadzonych zajęć zwrócona zostanie uwaga na status osób pokrzywdzonych, jak również osób oskarżonych o popełnienie przestępstw przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu.

WARUNKI PRZYJĘCIA
O przyjęcie na studia może ubiegać się osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunkach: prawo, prawo kanoniczne, administracja, teologia, pedagogika, socjologia, psychologia, praca socjalna.
KRYTERIA KWALIFIKACJI
O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.
JEDNOSTKA PROWADZĄCA

ksdrbpieron.png

Kierownik studiów

ks. dr Bartłomiej Pieron
e-mail

Jednostka prowadząca studia:
Wydział Prawa Kanonicznego
ul. Kanonicza 9, pok. 408 (III piętro)
31-002 Kraków
tel. 12 88 98 613

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano