Podyplomowe studia personalizm i logoterapia

Podyplomowe studia personalizm i logoterapia

Czas trwania: 3 semestry
Poziom Polskiej Ramy Kwalifikacyjnej: 7 PRK

Podyplomowe studia personalizm i logoterapia w nauczaniu i wychowaniu z monodii liturgicznej są prowadzone przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Centrum Kształcenia Personalistycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

Studia są współorganizowane również przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, Krakowski Instytut Logoterapii posiadający akredytację z Instytutu Viktora Frankla z Wiednia oraz Fundację Wspomagającą Wychowanie Archezja.

Celem studiów jest uzyskanie przez studenta pogłębionej wiedzy na temat personalizmu, zwłaszcza personalizmu Karola Wojtyły, a także zdobycie umiejętności i kompetencji potrzebnych w procesie wychowania opartym na aksjologii personalistycznej w różnych obszarach praktyki edukacyjnej i wychowawczej. Celem studiów jest również poznanie fundamentalnych założeń i metod logoterapii. Logoterapia Viktora E. Frankla (tzw. trzecia wiedeńska szkoła psychoterapii), jako nurt psychoterapii egzystencjalnej, zajmuje się leczeniem poprzez pomoc w odnalezieniu sensu życia, który stanowi najsilniejszy rodzaj motywacji, nawet w najtrudniejszych okolicznościach życia.

Studia adresowane są do osób zainteresowanych personalizmem i logoterapią, które chciałyby zdobyć nowe kwalifikacje i umiejętności w zakresie poradnictwa logoterapeutycznego i logoprofilaktyki, w szczególności do kadry pedagogiczno-wychowawczej, jak również do środowiska służby zdrowia, psychologów, socjologów, filozofów i teologów.

Absolwenci otrzymują certyfikat Krakowskiego Instytutu Logoterapii z kursu bazowego z logoterapii, upoważniający do prowadzenia poradnictwa logoterapeutycznego i grup wsparcia w nurcie logoterapii oraz dwa certyfikaty Fundacji Archezja: profilaktyki zintegrowanej oraz logoprofilaktyki.

Studia wyposażają w szereg umiejętności i kompetencji, dzięki którym absolwenci będą potrafili pomóc współczesnemu człowiekowi w sytuacji chaosu życiowego i pustki egzystencjalnej. Absolwenci będą przygotowani do koordynowania współpracy środowisk wychowawczych z praktycznym wykorzystaniem logoprofilaktyki wskazującej na sens jako najważniejszy czynnik chroniący.

O przyjęcie na studia może ubiegać się osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

drphornik.png

dr Paulina Hornik

Instytut Rodziny, Pedagogiki i Pracy Socjalnej
ul. Bernardyńska 3, pok. 51 (parter)