Podyplomowe studia semiologiczne "Symbolika w kulturach świata"

upjp2_podpl_1450x650_whikd04.jpg

OPIS STUDIÓW

Podyplomowe studia semiologiczne "Symbolika w kulturach świata"

Czas trwania: 2 semestry
Poziom Polskiej Ramy Kwalifikacyjnej: 6 PRK
Typ studiów: doskonalące

CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW

Podyplomowe studia semiologiczne "Symbolika w kulturach świata"  to studia poruszające zagadnienia wiążące się z szeroko rozumianym przekazem symbolicznym w kulturach europejskich i pozaeuropejskich. w zakresie merytorycznego i dydaktycznego przygotowania do nauczania kolejnego przedmiotu: religii. Przeznaczone są dla nauczycieli, absolwentów studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, na kierunkach, które dały pełne przygotowanie do nauczania innego przedmiotu, którzy chcą zdobyć wiedzę, kompetencje i umiejętności potrzebne do nauczania przedmiotu religia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Część zajęć poświęcona będzie znakom i symbolom charakterystycznym dla poszczególnych kultur, zwłaszcza antycznej, słowiańskiej, germańskiej, prekolumbijskich, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki Subsaharyjskiej, żydowskiej oraz islamu. Przybliżona zostanie symbolika w kulturze chrześcijańskiej – pojawiające się w Kościele symbole zaczerpnięte z wcześniejszych tradycji oraz te powstałe na gruncie religii chrześcijańskich. Na zajęciach poruszona będzie również tematyka symbolicznej interpretacji wytworów kultury w rytuałach, strojach, emblematach, filmie, polityce, mowie ciała i etykiecie. Część zajęć będzie miało charakter warsztatowy i zajęć terenowych, np. w Synagodze Starej, Muzeum Archeologicznym, czy Muzeum Etnograficznym.

Studia skierowane są do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu symbolicznego przekazu obecnego w różnych kulturach świata. Dotyczy to przede wszystkim pracowników sektora turystycznego, nauczycieli, animatorów kultury i grup parafialnych, pracowników muzeów, katechetów, osób zajmujących się sztuką i kulturą oraz podróżników.

SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent potrafi interpretować różne przekazy o charakterze pozawerbalnym, osadzając je w konkretnej kulturze, religii i okresie historycznym. Część zajęć poświęcona będzie znakom i symbolom charakterystycznym dla poszczególnych kultur, zwłaszcza antycznej, słowiańskiej, germańskiej, prekolumbijskich, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki Subsaharyjskiej, żydowskiej oraz islamu. Przybliżona zostanie symbolika w kulturze chrześcijańskiej – pojawiające się w Kościele symbole zaczerpnięte z wcześniejszych tradycji oraz te powstałe na gruncie religii chrześcijańskich.
JEDNOSTKA PROWADZĄCA

dr_rafal_opulski.png

Kierownik studiów

dr Rafał Opulski
e-mail

Jednostka prowadząca studia:
Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego
ul. Kanonicza 9, pok. 202 (II piętro)
31-002 Kraków
tel. 12 88 98 615

EDYCJA 2024/2025 (ZIMA) 

Szczególowe informacje odnośnie edycji rozpoczynającej się od semestru zimowego roku akademickiego 2024/2025 oraz zapisy znajdują się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów. 
.

ZAPISZ SIĘ  

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano