Podyplomowe studia teologia dla nowej ewangelizacji

upjp2_podpl_1450x650_rz1.jpg

Podyplomowe studia teologia dla nowej ewangelizacji

Czas trwania: 4 semestry

Podyplomowe studia teologia dla nowej ewangelizacji są propozycją skierowaną dla liderów wspólnot i ruchów kościelnych. Propozycja ta wychodzi naprzeciw tym wszystkim, którzy pełniąc różnorodne posługi w Kościele odczuwają brak solidnego fundamentu teologicznego, dającego przekonanie i pewność prawdziwości głoszonego orędzia. Studia te są także propozycją dla tych wszystkich, którzy pragną pogłębienia osobistej formacji, nie wykluczając w przyszłości zaangażowania się w dzieło ewangelizacji.

Proponowane studia, mocno osadzone w solidnej teologii, posiadają innowacyjny charakter. Polega on na ich układzie i sposobie przyswajania wiedzy. Nie są one ułożone wedle tradycyjnych dziedzin teologicznych, ale według dynamiki wiary chrześcijańskiej. W ten sposób pozwalają studentom już w samym procesie edukacji tworzyć właściwą syntezę treści objawienia, której brak dotkliwie jest odczuwany we współczesnym rozumieniu wiary.

Studia podzielone są na trzy moduły: teologia (I i II semestr), formacja (III semestr) i misja (IV semestr):

• moduł teologiczny zaprojektowany jest tak, aby przedstawiać najważniejsze zagadnienia treści wiary w porządku chrześcijańskiego Credo, którego centralnym wydarzeniem jest misterium paschalne Jezusa Chrystusa. Poszczególne zagadnienia ukazane zostaną w sposób interdyscyplinarny zarówno w obszarze nauk teologicznych (Biblia, historia, teologia) jak i w odniesieniu do współczesnej kultury, tak aby tworzyć niejako kulturowe laboratorium wiary (por. Franciszek, Veritatis Gaudium 3),
  • moduł formacyjny ma na celu położenie podstaw pod wypływającą z prawd wiary duchowość chrześcijańską i integralny jej rozwój. W ramach tego modułu studenci otrzymają także praktyczne drogowskazy do osobistej formacji chrześcijańskiej,
  • moduł misyjny jest naturalną konsekwencją toku studiów, które ukazują wiarę jako dar, który nie może być zatrzymany jedynie dla własnego dobra, ale z natury chce być przekazywany wszystkim spragnionym życia. W tym duchu zajęcia mają za cel wprowadzić studenta w najnowsze Magisterium Kościoła wskazując drogowskazy teologiczno-praktyczne do dzielenia się Ewangelią we współczesnym świecie.

Na zakończenie każdego roku akademickiego, studenci będą uczestniczyć w warsztatach weekendowych. Po pierwszym roku warsztaty będą skierowane na budowanie doświadczenia duchowego w świetle studiowanej syntezy wiary. Po drugim roku będą one miały formę praktycznego przygotowania do dzielenia się skarbem wiary.

Absolwenci studiów uzyskają pogłębioną i usystematyzowaną wiedzę na temat chrześcijańskiej wiary, przedstawioną według treści jej głównych prawd, tzn. Bóg Ojciec, Jezus Chrystus, Duch Święty, Kościół, Maryja i rzeczy ostateczne. Ponadto, dzięki modułowi formacyjnemu, absolwenci nabędą uporządkowaną wiedzę na temat osobistej formacji w wierze w świetle Słowa Bożego i sakramentów oraz zapoznają się z praktyką rozeznawania i kierownictwa duchowego. Całość studiów dopełni moduł misyjny, w którym absolwenci nabędą teoretyczne i praktyczne podstawy w zakresie dzielenia się Ewangelią w kontekście współczesnego świata.

O przyjęcie na studia może ubiegać się osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia.

ks_dr_slawomir_jeziorski.png

ks. dr Sławomir Jeziorski