Podyplomowe studia z monodii liturgicznej

podyplomowe_2024_3.jpg

OPIS STUDIÓW

Podyplomowe studia z monodii liturgicznej

Czas trwania: 4 semestry
Poziom Polskiej Ramy Kwalifikacyjnej: 7 PRK
Typ studiów: doskonalące

CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW

Podyplomowe studia z monodii liturgicznej to studia podyplomowe mające na celu zapoznanie słuchaczy z genezą, historią i rozwojem monodii liturgicznej (zachodniej i wschodniej tradycji), ze szczególnym uwzględnieniem śpiewu gregoriańskiego w duchu najnowszych badań semiologii gregoriańskiej.

Studia dają niepowtarzalną okazję do spotkania najwybitniejszych specjalistów w tej dziedzinie w Europie (m.in. Alberto Turco, Juan Carlos Asensio Palacios, Gionata Brusa, Johannes Berchmans Göschl, Marco Gozzi, Luisa Nardini, Thomas Forrest Kelly, o. dr Dominik Jurczak OP, o. Bernard Sawicki OSB i wielu innych). Podczas każdego zjazdu odbywają się wykłady, a także ćwiczenia z danego zagadnienia. Można w ten sposób nabyć niezbędną wiedzę teoretyczną potrzebną dla prawidłowego rozumienia tej muzyki oraz praktykę w śpiewaniu i prowadzeniu scholi gregoriańskiej.

Każdy zjazd kończy się Mszą Świętą (albo nieszporami) w języku łacińskim, podczas której uczestnicy kursu mają możliwość wykonać i sami poprowadzić śpiewy przygotowane podczas ćwiczeń. Daje to możliwość zapoznania się w praktyce z miejscem i znaczeniem tych śpiewów w Liturgii, a przede wszystkim jest źródłem przeżyć estetycznych i duchowych. 

Studia adresowane są do:

  • wszytskich muzyków (instrumentaliści, wokaliści, teoretycy),
  • księży, sióstr zakonnych, braci zakonnych;
  • prowadzących zespoły w parafiach, animatorów życia muzycznego, prowadzących schole gregoriańskie;
  • organistów;
  • osób pragnących podnieść kwalifikacje w zakresie monodii liturgicznej;
  • wszystkich zainteresowanych śpiewem gregoriańskim oraz historią, rozwojem i duchowością zachodniej monodii liturgicznej.

Plan studiów dla edycji rozpoczynającej się od semestru zimowego roku akademickiego 2024/2025 group_1869.png

SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent potrafi analizować i przygotować utwór z repertuaru śpiewu gregoriańskiego w duchu najnowszych badań semiologii gregoriańskiej, zrozumieć go w kontekście historyczno-liturgicznym, zinterpretować jego znaczenie teologiczno-duchowe wychodząc z badań nad ścisłą symbiozą między tekstem a melodią. Absolwent potrafi zaśpiewać, przygotować scholę gregoriańską i ją poprowadzić.  
JEDNOSTKA PROWADZĄCA

prof_dr_hab_susi_ferfoglia.png

Kierownik studiów

dr hab. Susi Ferfoglia, prof. UPJPII
e-mail

Jednostka prowadząca studia:
Wydział Historii i Dzedzictwa Kulturowego
Instytut Muzyki Kościelnej
ul. Kanonicza 9, pok. 202 (I piętro)
31-002 Kraków
tel. 12 88 98 619

EDYCJA 2024/2025 (ZIMA) 

Szczególowe informacje odnośnie edycji rozpoczynającej się od semestru zimowego roku akademickiego 2024/2025 oraz zapisy znajdują się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów. 
.

ZAPISZ SIĘ  

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano