Podyplomowe studia z teologii duchowości

Podyplomowe studia z teologii duchowości

Czas trwania: 2 semestry

„A czyż nie jest to «znakiem czasu», że mimo rozległych procesów laicyzacji obserwujemy dziś w świecie powszechną potrzebę duchowości, która w znacznej mierze ujawnia się właśnie jako nowy głód modlitwy? Także inne religie, obecne już na szeroką skalę również na terenach od dawna schrystianizowanych, proponują własne sposoby zaspokojenia tej potrzeby i czynią to czasem w sposób bardzo przekonujący. My jednak, skoro została nam dana łaska wiary w Chrystusa, który objawia Ojca i jest Zbawicielem świata, mamy obowiązek ukazywać, na jaką głębię może nas doprowadzić więź z Nim”. (Jan Paweł II, Novo millennio in ineunte, 33)

Potrzeba duchowości i głód modlitwy, które zauważa papież nie mogą pozostać bez odpowiedzi. Głębia, bogactwo i wielowiekowa tradycja doświadczenia duchowego w Kościele to prawdziwy duchowy pokarm, który na nowo musi zostać odkryty i podarowany współczesnemu człowiekowi! Podczas gdy wielu szuka duchowości daleko, ten skarb dostępny jest w Kościele dla każdego, kto pragnie autentycznego życia duchowego.

Proponowane studia są konkretną propozycją dla wszystkich pragnących poznać bogactwo doświadczenia duchowego w Kościele. Opierają się one na solidnym fundamencie teologicznym, na którym rozwijają szeroki horyzont życia duchowego. Zaproponowany układ studiów wychodząc od Boga i Jego duchowości zmierza ku człowiekowi i jego pragnieniom. W kontekście tej niepowtarzalnej relacji Boga i człowieka w nowoczesny sposób zaprezentowana zostanie katolicka koncepcja życia duchowego. Zgłębiane zagadnienia z teologii duchowości poszerzone o wiedzę z zakresu psychologii sprawiają, że studia zyskają charakter interdyscyplinarny. Proponowany proces kształcenia pozwoli słuchaczowi nie tylko posiąść wiedzę z zakresu teologii duchowości, ale także w efektywny sposób wykorzystać ją do własnego rozwoju duchowego i do dzielenia się swoim doświadczeniem z innymi.

Podyplomowe studia z teologii duchowości to oferta kształcenia doskonalącego przygotowana przez Instytut Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest ona skierowana do osób chcących rozwijać swoją duchowość oraz do wszystkich zaangażowanych w różnych obszarach formacji duchowej: zarówno świeckich, osób życia konsekrowanego oraz kapłanów. Studia te są także propozycją poszerzającą kompetencje chrześcijańskich psychologów chcących posiąść wiedzę na temat życia duchowego człowieka.

ks_dr_tomasz_kolodziej_2.png

ks. dr Tomasz Kołodziej

Wydział Teologiczny
Instytut Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie
ul. Witolda 11a
kontakt@iwst.rzeszow.pl

EDYCJA 2024/2025 (ZIMA)

Szczególowe informacje odnośnie edycji rozpoczynającej się od semestru zimowego roku akademickiego 2024/2025 oraz zapisy znajdują się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów.
.

ZAPISZ SIĘ