Podyplomowe Studia Semiologiczne „Symbolika w Kulturach Świata”

upjp2_podpl_1450x650_whikd04.jpg

Podyplomowe Studia Semiologiczne „Symbolika w Kulturach Świata”

Poziom Polskiej Ramy Kwalifikacyjnej: 6
Typ studiów: doskonalące
Liczba semestrów: 2 semestry (135 godzin)
Łączna liczba punktów ECTS: 30 ECTS

Studia trwają dwa semestry. Zakres poruszanych zagadnień wiąże się z szeroko rozumianym przekazem symbolicznym w kulturach europejskich i pozaeuropejskich. Absolwent studiów będzie potrafił interpretować różne przekazy o charakterze pozawerbalnym, osadzając je w konkretnej kulturze, religii i okresie historycznym. Część zajęć poświęcona będzie znakom i symbolom charakterystycznym dla poszczególnych kultur, zwłaszcza antycznej, słowiańskiej, germańskiej, prekolumbijskich, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki Subsaharyjskiej, żydowskiej oraz islamu. Przybliżona zostanie symbolika w kulturze chrześcijańskiej – pojawiające się w Kościele symbole zaczerpnięte z wcześniejszych tradycji oraz te powstałe na gruncie religii chrześcijańskich. Na zajęciach poruszona będzie również tematyka symbolicznej interpretacji wytworów kultury w rytuałach, strojach, emblematach, filmie, polityce, mowie ciała i etykiecie. Część zajęć będzie miało charakter warsztatowy i zajęć terenowych, np. w Synagodze Starej, Muzeum Archeologicznym, czy Muzeum Etnograficznym.

Studia skierowane są do absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia. Polecamy je wszystkim tym, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu symbolicznego przekazu obecnego w różnych kulturach świata. Dotyczy to przede wszystkim pracowników sektora turystycznego, nauczycieli, animatorów kultury i grup parafialnych, pracowników muzeów, katechetów, osób zajmujących się sztuką i kulturą oraz podróżników.

Dysponujemy kadrą badaczy i dydaktyków doskonale przygotowanych do realizowania przedsięwzięcia z zakresu studiów semiologicznych. Kadrę tworzą pracownicy naukowi Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII (kierunki: turystyka i zarządzanie dziedzictwem, historia, archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo), doświadczeni specjaliści z różnych dziedzin kultury oraz praktycy z wieloletnim doświadczeniem. Zajęcia będą prowadzone innowacyjnymi metodami pracy poprzez między innymi wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, warsztaty, projekty, prace nad mową ciała oraz etykietą.

Absolwent studiów „Symbolika w Kulturach Świata” to ekspert o interdyscyplinarnym podejściu do znaków i symboli, kształtujących nasz świat. Posiada on niezwykle cenną umiejętność analizy i interpretacji symboli w kontekście kulturalnym, historycznym, społecznym i artystycznym.

Absolwent naszych studiów posiada wiedzę i narzędzia, które umożliwiają mu twórcze i krytyczne myślenie o zjawiskach kulturowych i społecznych. Jego zdolność do dekodowania symboli sprawia, że jest niezastąpiony w każdej dziedzinie, która wymaga zrozumienia złożoności ludzkiej kultury.

Jest otwarty na nowe doświadczenia i perspektywy, stale poszerzając swoje horyzonty i angażując się w odkrywanie niewidocznych aspektów rzeczywistości. Taka postawa sprawia, że jest nie tylko uważnym obserwatorem, ale również aktywnym uczestnikiem przemian kulturowych.

WARUNKI PRZYJĘCIA NA STUDIA
  • Ukończone studia pierwszego stopnia, drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich.
  • Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się przez Internetową Rejestrację Kandydatów (IRK). Kandydat rejestruje się na stronie www.irk.upjp2.edu.pl i postępuje zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w IRK.
WYMAGANE DOKUMENTY

Kandydat zakwalifikowany do przyjęcia na studia składa w sekretariacie studiów następujące dokumenty:

• wydrukowany formularz rejestracyjny wygenerowany z konta kandydata w IRK opatrzony jego własnoręcznym podpisem,
  • dyplom ukończenia studiów celem dokonania jego kopii do akt,
  • życiorys,
  • dowód osobisty lub paszport (do wglądu).

Następnie kandydat, który złożył wymagane dokumenty podpisuje umowę o odpłatności za studia najpóźniej na tydzień przed terminem pierwszych zajęć.

TERMINY REKRUTACJI
Rekrutacja elektroniczna
Portal Internetowej Rejestracji Kandydatów
01.06.2023 00:00 – 17.10.2023 09:00
Ogłoszenie listy zakwalifikowanych do przyjęcia 17.10.2023 12:00
LIMIT MIEJSC
Limit dolny: 15 osób Limit górny: 20 osób
OPŁATY
Pełna opłata za 2 semestry 1 800 zł
ZAJĘCIA
Zajęcia będą odbywać się w soboty lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Studia będą trwały od października 2023 r. do września 2024 r.
WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW
  • Obecność i aktywność na zajęciach (możliwa jest 10% absencja w ciągu dwusemestralnego cyklu trwania studiów).
  • Pozytywny wynik egzaminów i zaliczeń kończących poszczególne zajęcia.
  • Przygotowanie i złożenie pracy dyplomowej połączone ze złożeniem egzaminu dyplomowego lub zrealizowanie projektu z zakresu tematyki studiów.

projekt_bez_nazwy.png

dr Rafał Opulski

Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego
ul. Kanonicza 9, pok.202; 31-002 Kraków

Sekretariat studiów:
„Symbolika w Kulturach Świata”
ul. Franciszkańska 1, pok. 211D; 31-004 Kraków

Jeśli masz jakieś pytania – zapraszamy do kontaktu!

ZAPISUJĘ SIĘ NA STUDIA

Pobierz i dowiedz się więcej!

ifk_baza.png

kopia__projekt_bez_nazwy1.png