Podyplomowe Studia Ochrona małoletnich i osób prawnie z nimi zrównanych w prawie kanonicznym

upjp2_podpl_1450x650_wpk01.jpg

 

OPIS STUDIÓW

Podyplomowe Studia
Ochrona małoletnich i osób prawnie z nimi zrównanych w prawie kanonicznym

Poziom Polskiej Ramy Kwalifikacyjnej: 7
Typ studiów: doskonalące, praktyczne
Liczba semestrów: 2 semestry (140 godzin)
Łączna liczba punktów ECTS: 30 ECTS 

CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW

Propozycja podyplomowych studiów Ochrona małoletnich i osób prawnie z nimi zrównanych w prawie kanonicznym jest skierowana do szerokiego grona adresatów. Stanowi konkretną odpowiedź Kościoła na dramat seksualnego wykorzystania dzieci i młodzieży przez duchownych i świeckich. Uczciwe i metodyczne wyjaśnienie przestępstw popełnionych przez sprawców wymaga gruntowej i specjalistycznej znajomości zarówno materialnego i procesowego kanonicznego prawa karnego. Ze względu na to, że w niektórych przypadkach dobro osób pokrzywdzonych chronione jest przez przepisy prawa polskiego istotnym jest zwrócenie uwagi na odpowiedzialność sprawców przestępstw na gruncie przepisów prawa państwowego. W dążeniu do zaradzenia sprawiedliwości, nawrócenia i pojednania, naprawienia krzywdy i podjęcia resocjalizacji niezbędne jest podjęcie współpracy między odpowiednimi organami kościelnymi i państwowymi.

Celem studiów jest uzyskanie wiedzy i praktycznych umiejętności w diagnozie i procedowaniu spraw karnych kościelnych od momentu uzyskania informacji o przestępstwie do wymierzenia kary.

Zajęcia przeprowadzone są przez wykładowców WPK UPJPII oraz współpracujących z nami ośrodków naukowych (wśród nich m.in. ks. prof. dr hab. P. Majer, o. prof. P. Skonieczny, ks. prof. P. Kroczek, ks. dr. J. Dohnalik, ks. dr. R. Dappa, dr M. Strzała).

Propozycja studiów podyplomowych skierowana jest do:

  • pracowników sądów kościelnych,
  • pracowników kurii diecezjalnych i prowincji zakonnych,
  • delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży,
  • adwokatów kościelnych,
  • pełnomocników świeckich,
  • pracowników prokuratur i sądów powszechnych, pracowników fundacji i podmiotów służących ochronie dzieci i młodzieży.
SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwenci uzyskują specjalistyczną wiedzę, a nade wszystko praktyczne umiejętności w diagnozie i procedowaniu kościelnych spraw karnych od momentu uzyskania informacji o przestępstwie do wymierzenia kary. Studia dostarczają umiejętności sprawnego i praktycznego poruszania się zarówno na gruncie przepisów prawa kanonicznego, jak również prawa polskiego celem dojścia do prawdy i wydania sprawiedliwego wyroku w przypadku oskarżenia duchownego o seksualne wykorzystanie małoletnich i osób z nimi zrównanych przez osoby duchowne. W trakcie prowadzonych zajęć zwrócona zostanie uwaga na status osób pokrzywdzonych, jak również osób oskarżonych o popełnienie przestępstw przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu. 

WARUNKI PRZYJĘCIA NA STUDIA
  • Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest ukończenie studiów magisterskich na kierunkach: prawo, prawo kanoniczne, administracja, teologia, pedagogika, socjologia, psychologia, praca socjalna.

  • Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się przez Internetową Rejestrację Kandydatów (IRK). Kandydat rejestruje się na stronie irk.upjp2.edu.pl i postępuje zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w IRK.

WYMAGANE DOKUMENTY

Kandydat zakwalifikowany do przyjęcia na studia podyplomowe składa we właściwym sekretariacie następujące dokumenty:

  • Formularz rekrutacyjny wraz z podaniem o przyjęcie na satudia, pobranym z konta kandydata w systemie IRK.
  • Dyplom ukończenia studiów.
  • W przypadku osób duchowych oraz członków instytutów zakonnych, stowarzyszeń życia apostolskiego zgoda właściwego przełożonego.
TERMINY REKRUTACJI
Rekrutacja elektroniczna
Portal Internetowej Rejestracji Kandydatów
4.10.2023 12:00 – 18.10.2023 23:59
Ogłoszenie listy zakwalifikowanych do przyjęcia 19.10.2023 10:00
Składanie dokumentów
Wydział Prawa Kanonicznego
19.10.2023 11:00
LIMIT MIEJSC
Limit dolny: 15 osób Limit górny: 30 osób
OPŁATY
Opłata za 2 semestry 3 500 zł

Dzięki współpracy z Fundacją św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski istnieje możliwość sfinansowania czesnego za studia podyplomowe.

Osoby chętne do skorzystania z dofinansowania mogą otrzymać informacje w Dziekanacie WPK lub kontaktując się bezpośrednio z przedstawicielem FSJ via e-mail: kontakt@fsj.org.pl lub pod numerem telefonu: 504 795 357 od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 16.30.

rgb-rozszerzone-kolorowe.png
ZAJĘCIA

Studia rozpoczynają się w semestrze zimowym Roku akademickiego 2023/2024 (1 X 2023). Kończą wraz z końcem semestru letniego (30 IX 2024). Terminy 7 zjazdów w semestrze zimowym i 7 w semestrze letnim planowane są na wyłącznie na soboty zgodnie z wcześniej podanym szczegółowym harmonogramem.

Zajęcia niektórych zjazdów prowadzone będą w formule online. Zajęcia przeprowadzane w formule stacjonarnej będą połączone z transmisją online (zajęcia w systemie hybrydowym) na platformie Teams dla wszystkich zainteresowanych Słuchaczy.

WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW

Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest:

  • Uzyskanie zaliczeń wszystkich zajęć, w tym praktyk oraz zdanie wszystkich egzaminów.
  • Obecność na zajęciach.
DANE KONTAKTOWE

ksdrbpieron.png

Kierownik studiów
ks. dr Bartłomiej Pieron
e-mail

Wydział Prawa Kanonicznego
Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
ul. Kanonicza 9, pok. 408 (III piętro)
31-002 Kraków
wpk@upjp2.edu.pl
tel. 12 8898 613

Jeśli masz jakieś pytania – zapraszamy do kontaktu!

ZAPISUJĘ SIĘ NA STUDIA

ifk_baza.png

reczpospolita.png

kopia__projekt_bez_nazwy1.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano